Antikoncepcia

nutrient-additives-505124_1920Spôsobov ako sa chrániť pred otehotnením je mnoho. Menej spoľahlivé metódy sú prerušovaná súlož, mechanická ochrana /kondóm, femidóm/ a chemické látky usmrcujúce spermie. K spoľahlivým patrí hormonálna antikoncepcia  a vnútromaterničné teliesko. Sterilizácia vajíčkovodov je nevratná, znemožňuje otehotnenie prirodzenou cestou. Umelé oplodnenie je po sterilizácii možné, pacientka poplatok hradí v plnej výške.

Výhodou hormonálnej antikoncepčnej metódy je jej vedľajší priaznivý účinok na pokožku, uvoľňovanie vody z organizmu, znižovanie bolesti počas menses, zníženie rizika vzniku cysty na vaječníku. Samozrejmosťou je zabránenie uvoľnenia vajíčka, možnosť oddialenia menses, zníženie krvácania. Na uváženie je spôsob podávania hormónov, či vo forme tabletiek, náplastí alebo teliesok. Hormonálna antikoncepcia má aj liečebný účinok pri nepravidelných cykloch, problémoch s otehotnením, endometrióze.

Vnútromaterničné teliesko, ktoré bráni oplodneniu nemá vplyv na dĺžku menštruačného cyklu, môže mierne zvyšovať dobu krvácania.  Vnútromaterničné teliesko s hormónom naopak krvácanie znižuje až vzniká obdobie bez menštruácie. Dlhodobé ponechanie telieska bez výmeny zvyšuje riziko infekcie vnútorných orgánov.
Pozor ! Pred sexuálne prenosnými ochoreniami antikoncepcia nechráni.
V súčasnosti je na trhu prekvapujúco rastúca paleta antikoncepcie. Od tabletiek, cez náplaste po vaginálny krúžok. Hormonálny implantát sa z nášho trhu vytratil.