Očkovanie proti rakovine krčku maternice.

Podľa posledných výskumov príčiny rakoviny krčka maternice sa zistilo, že hlavnou príčinou je infekcia spôsobená HPV vírusmy, nie však jedinou. Aj vyšetrenia odložených vzoriek pred 20-30 rokmi, kedy neboli technické možnosti na zistenie výskytu HPV výrusov sa tieto vírusy vo vzorkách potvrdili. Najčastejšie ide o vírusy typy 16,18,33,35. Iné typy vyvolávajú tvorbu výrastkov (bradavíc) na vonkajších aj vnútorných rodidlách – typy 6,11. Nie každá infekcia HPV vírusom spôsobí nádorové ochorenie, pretože organizmus sa snaží vírus zistiť a odstrániť. Po opakovaných vírusových infekciách sa môže zmeniť charakter buniek na krčku maternice, ktorý môže pretrvávať bezo zmeny alebo sa môže ďalej meniť nepriaznivým smerom, až k tvorbe nádorovej bunky. K nežiaducemu vplyvu patrí aj kancerogénne pôsobenie nikotínu, viac partnerov a genetický potenciál. V súčasnosti je možné sa pred HVP vírusmy očkovať.
injection-519388_1280V súčasnosti sa vo väčšine používa 4-valentná očkovacia látka. V krátkej dobe k nám príde 9-valentná očkovacia látka. Dávkovanie sa realizuje injekčne vpichom do svalu v troch dávkach v odstupe 0, 1 a 6 mesiacov. Podľa doporučení sa môžu očkovať dievčatá aj chlapci po 9 roku života.

Dôležité upozornenie: Očkovanie proti HPV nenahrádza pravidelné kontroly u gynekológa pretože len odberom steru z krčka maternice sa dajú zistiť zmeny ešte pred samotným ochorením. Odberom tzv. LBC technikou je možné stanoviť typu HPV infekcie. I keď je očkovacia látka zameraná proti typom 16,18, skríženou reakciou pôsobí aj na iné typy vírusov a chráni Vás viac.