Neviem otehotnieť

Keď žena pri pravidelnom a nechránenom pohlavnom styku minimálne 2x týždenne nevie otehotnieť do 1 roku môžeme hovoriť o probléme páru, nie iba ženy samotnej. Za normálnych podmienok by zdravá 20-ročná žena  mala otehotnieť do 4 mesiacov, 25-30 ročná žena do 6 mesiacov. Pravdepodobnosť otehotnenia po 40 roku života sa zvyšuje na 20 mesiacov.

Príčiny: 35-45% problém u muža, 45-55% problém u ženy, 10-20% spoločný problém u oboch, v 5-10% sa nepodarí zistiť príčinu.
Vyšetrenie ženy realizuje gynekológ čo zisťuje?

 1. Pohovor (počet detí v predchádzajúcom partnerstve, doba neplodnosti, prekonané operácie, závažné ochorenia, užívanie liekov, frekvencia pohlavného styku), výška, hmotnosť, ochlpenie a jeho hranica, menštruačný cyklus
 2. Gynekologické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie samostatne a v kombinácii s fázami cyklu a vývoja folikulu tzv. folikulometria. Je možné načasovanie plodných dní.
 3. Hormonálne vyšetrenie (dôležité správne načasovanie s fázou cyklu- gonadotropíny FSH a LH v 2-3 deň cyklu), AMH, estradiol, progesterón, prolaktin, androgény.
 4. Kombinované vyšetrenia cervikálneho hlienu na interakciu so spermiami
 5. Imunologické vyšetrenie
 6. Všetrenie priechodnosti vajíčkovodov kontrastnou látkou rontgenom alebo ultrazvukom.
 7. Operačné vyšetrenie laparoskopicky- pohľad na povrch alebo hysteroskopicky- pohľad do vnútra maternice.

Vyšetrenie u muža realizuje urológ čo zisťuje?

 1. Pohovor (prekonané operácie, zápaly, užívanie liekov, a iných látok na zvýšenie svalovej hmoty)
 2. Spermiogram ( po 3 dennej pohlavnej abstinencii, bez konzumácii alkoholu, antibiotík, leikov)
 3. Vyšetrenie genitálu, hormonálne vyšetrenie (gonadotropíny, testosterón, prolaktin)
 4. Bakteriologické vyšetrenie ejakulátu, genetické vyšetrenie.

 

Po vyšetreniach a diagnostike problémov, ktoré spôsobujú neplodnosť páru sú k dispozícii schémy na správne načasovanie vhodnej doby na otehotnenie. Ide o kombináciu liečby, laboratórnych a zobrazovacích prístrojových vyšetrení. Posledným riešením je umelé oplodnenie, ktoré sa realizuje v centrách pre neplodné páry.
Okrem darcovstva spermií, v súčasnosti rezonujú otázky darcovstva vajíčok, embryí, donosenie dieťaťa náhradnou matkou. Tieto prípady prinášajú nielen praktické ale aj morálne a právne otázky, ktorých riešenie je náročné nielen pre jednotlivca ale aj celú spoločnosť.