Čo by ste mali vedieť pred...
Laparoskopia – je spôsob na priame zobrazenie vnútorných orgánov dutiny brušnej /vaječníky, vajíčkovody, maternica a ostatné orgány/. Táto metóda používa miniatúrne teleskopy s optickým systémom a studeným svetlom na zobrazenie a operačné riečenie spomínaných orgánov.
Postup operácie.
Pacientka je uvedená do stavu spánku s podporným dýchaním cez trubicu zavedenú do dýchacích ciest. Inštrument sa zavedie na krčok maternice, pomocou ktorého sa pri operácii pohybuje maternicou do strán. Cez kožný rez v oblasti pupka sa do dutiny brušnej špeciálnou ihlou vpustí plyn CO2. Pomocou neho sa brucho nafúkne, zlepší sa priehľadnosť orgánov, ktoré sa od seba oddelia. Po operácii sa plyn z dutiny brušnej vypustí, malá zostatková časť sa vsaje a vydýcha pľúcami. V mieste pupku sa pri operácii zavedie kovová trubička s kamerovým systémom, pomocou ktorého sa prehliadajú orgány. V niektorých prípadoch sa okrem prístupu cez pupok volia aj pomocné vstupy po stranách, ktorými sa zavádzajú manipulátory pri potrebe rozrušenia zrastov, odstránenia cysty atď.
Dni pred operáciou.
Upresnite si termín operácie, hodinu, čas, a miesto výkonu. Zabezpečte si pre Vaše deti starostlivosť na dobu počas operačného dňa, ako aj počas nasledujúcich 1-2 dní. Po návrate domov budete potrebovať kľud a odpočinok. Požiadajte niekoho, aby nasledujúce dva dni bol s Vami. Nezostávajte doma sama. Je dobré mať doma pripravené v prípade potreby recept na lieky, vyhrievaciu podušku, lieky proti bolesti /paracetamol, ibuprofen/ ľahko stráviteľné jedlo /ovsená kaša, zmrzlina, ryža, dusená zelenina, chlieb, ovocie, jogurt, polievka, slané krekry/, teplomer, intímne vložky , ľahké a priedušné prádlo, naparovač hrdla, dobrú knihu alebo video počas oddychu.
Nejedzte ani nepite po polnoci pred operáciou. Nefajčite ani nežujte žuvačku po polnoci pred operáciou. Ak užívate pravidelne lieky, opýtajte sa lekára, či ich môžete vynechať. Noc pred operáciou sa osprchujte alebo okúpte. Noc pred operáciu si odstráňte make up, odlakujte nechty na rukách a nohách, zložte si šperky a nechajte doma. Použite voľné oblečenie pred operáciou aby šaty netlačili na oblasť pupku.
Pred operáciou.
Po zaevidovaní sa na recepcii, spísaní vstupného prijímacieho protokolu, Vás sestrička uloží do izby. Svoje šaty si odložíte a oblečiete si pyžamo, župan a papuče. Ak Vám je niečo nejasné treba sa spýtať.
Pred operáciou sa treba vymočiť-vyprázdniť močový mechúr, odložiť si okuliare, kontaktné šošovky, vyberateľné zubné náhrady a šperky. Cenné osobné veci treba odložiť do osobného sejfu, prípadne personálu po zaevidovaní.
Operačná miestnosť.
Anesteziológ s Vami prekonzultuje Váš zdravotný stav a spôsob uspávania. Anesteziologická sestra Vám na telo nalepí snímateľné náplasti na hrudník na sledovanie srdcovej činnosti. Srdcová činnosť je sledovaná na monitore. Zavedie sa cievka do žily, ktorou Vám podajú lieky, od ktorých môžete byť unavená, ospalá, krátko potom budete uvedená do spánku.
Po operácii.
Prebudíte sa v izbe, v ktorej sa bude kontrolovať Váš zdravotný stav. Sestrička Vám bude kontrolovať tlak krvi, pulz, teplotu, môžete byť napojená na monitor. Skontroluje Vám oblečenie a prívody cievok do žíl. Ak Vám je chladno, požiadajte sestričku o prikrývku. Sestrička alebo lekár Vám povedia, kedy môžete piť. Bežné je, že rozhovory krátko po prebudení po operácii si nebudete pamätať. Po hodine môžete prijímať návštevy na lôžku. Lekár s Vami a s Vašou rodinou prediskutuje nález pri operácii a operačný výkon. Ak Vaša rodina odišla do čakárne, požiadajte recepciu, aby sa s nimi skontaktovala.
Môžete dostávať lieky proti bolesti a napínaniu na vracanie. Ak cítite nevoľnosť požiadajte o lieky. Lieky dostanete vo forme injekcií, ak ešte nemôžete piť. Ak už môžete piť, lekár Vám ich zmení na tabletky. Lieky proti bolesti je možné podávať v 3-4 hodinových intervaloch, lieky proti nauzei v 4-6 hodinových intervaloch.
Boľavé hrdlo.
Môžete cítiť bolesti hrdla alebo dráždenie v krku pri prehĺtaní. Je to spôsobené tlakom trubičky v dýchacích cestách počas narkózy. Obyčajne tieto pocity ustúpia za niekoľko dní, je možné použiť cmúľacie pastilky. V pooperačnej miestnosti môžete byť sledovaná 3-4 hodiny . Ak viete samostatne vyprázdniť močový mechúr je možné, aby ste išli domov podľa typu operácie. Ak sú lieky potrebné, lekár Vám ich doporučí alebo predpíše. Ak sa neviete po operácii dobre vymočiť, alebo pretrváva nauzea a zvracanie, je vhodné sledovanie zdravotného stavu do 24 hodín.
Starostlivosť po operácii doma.
Pri pupku máte asi 1-2cm ranu, je zošitá stehom, ktorý sa môže rozpustiť sám alebo ho treba odstrániť o 3-4 dni. Ďalšie 2-3 menšie ranky môžete mať po stranách ochlpenia . Tadiaľ prechádzali pomocné inštrumenty pri operácii. Stehy použité na zošitie týchto rán sa rozpustia samé alebo ich treba odstrániť. Niekedy sú použité samolepiace pásiky, ktoré treba odstrániť za 2-3 dni po operácii.
Rany sú prekryté krycími štvorcovými poduškami. Z niektorej z týchto rán môže vychádzať tekutina / vodnatá alebo ružovo sfarbená/ po dobu 1-2 dní. Stačí výmena podušiek pri silnejšom vytekaní tekutiny. Vo väčšine prípadov sa tvorba tekutiny zastaví do 48 hodín. Podušky sa môžu odstrániť aj skôr ako po 48 hodinách po operácii. Po ich odstránení, môžete mať prekryté rany náplasťami, aby ste rany ochránili.
Dieta.
Ak budete potrebovať špeciálnu dietu budete poučená pri prepustení.
Vo všeobecnosti dodržujte nasledovné inštrukcie. Pite len čistú vodu čaj a džúsy kým budete mať pocit nafúknutia alebo silného pohybu čriev. Jedzte ľahké a ľahko stráviteľné jedlo niekoľko dní. Nasledujúce ráno po operácii ak nemáte pocit nafúknutia a nemáte nauzeu, môžete zjesť prvé jedlo napr. toust. Ak prvé jedlo dobre tolerujete, môžete postupne zvyšovať množstvo jedla. Ak stále pociťujete nauzeu niekoľko dní po operácii skontaktujte sa so svojím lekárom alebo sestričkou.
Telesná aktivita.
Očakávajte, že prvé dni po operácii sa budete cítiť akoby „mimo“ . Môžete mať pocit, že sa Vám nechce vstávať ani chodiť. Postupne je potrebné, aby ste svoju aktivitu zvyšovali. Po týždni alebo dvoch po operácii sa ešte môžete po námahe alebo cvičení rýchlejšie unaviť. Ak máte naplánovanú cestu, ešte pred operáciou prekonzultujte túto záležitosť s lekárom. Ak sa vyskytne neočakávaná nutnosť odcestovať po operácii v prvom týždni oznámte to Vášmu lekárovi.
Pri Vašej aktivite môžu lieky proti bolesti bolesť maskovať a môžete mať falošne dobrý pocit. Treba dopriať telu po aktivite oddych a kľud. Varujúce môže byť aj kýchanie, triaška a kašeľ.
Bolesti od plynu.
Môžete mať bolesti brucha od zvyšku plynu v brušku, ktorý sa postupne vstrebe. Táto bolesť sa prejavuje ako bolesť ramien alebo pichanie pod bránicou. Bolesť je väčšinou prechodná a ustúpi za 1-2 dni. Pomôže Vám, ak pri tomto pocite sa poprechádzate, vypijete horúci čaj s citrónom. Teplo, masáž a cvičenie Vám môžu tiež pomôcť.
Infekcia.
Po operácii si merajte teplotu každý deň ráno prvý týždeň. Zavolajte Vášmu lekárovi ak teplota vystúpi nad 38 st. C. Ak pozorujete zvyšujúce sa začervenanie, opuch, bolesť alebo silnejší výtok z rán, kontaktujte svojho lekára. Ak pociťujete časté močenie, bolesti pri močení alebo kŕče v dolnej časti brucha nad lonovou kosťou, môžete mať infekciu močového mechúra.
Sexuálna aktivita.
Po 3-4 dňoch sa môžete vrátiť k sexuálnej aktivite. Ak máte bolesti, krvácate z pošvy alebo máte výtok počkajte, kým tieto príznaky neustúpia.