Stručný sprievodca

sperm-956480_1920I. mesiac /1-4 týždeň/: Ešte nie ste tehotná. V tomto mesiaci máte menštruáciu a prídu plodné dni. Ovulácia nastáva medzi 14-16 dňom. Uvolnené vajíčko po 24 hodinách, ak nenastane oplodnenie, zaniká. Spermie zanikajú po 4 dňoch. Po oplodnení vajíčka sa za 280 dní  narodí nový človiečik.

II. mesiac /5-8 týždeň/: Čakáte menštruáciu a tá neprichádza. Zvláštne pocity v tele Vás nútia sa zamyslieť a nakoniec sa odhodláte a z ranného moču si urobíte tehotenský test. Ak nad dvomi čiarkami na teste krútite očami urobíte si ešte pár testov. Nič sa nezmení a tušíte, že ste tehotná. V 7-8 týždni sa odhodláte k návšteve gynekológa.Ultrazvukom Vám potvrdí tehotenstvo. V nasledujúcich 1-2 týždňoch sa podrobíte vyšetreniu krvi a moču.

III. mesiac /9-12 týždeň/: Absolvujete jednu z prvých poradní, vyšetrenie tlaku krvi, moču a zistenie hmotnostného prírastku. Medzi 11-14 týždňom prvé vyšetrenie na chromozómové anomálie /vyšetrenie krvi a ultrazvuk/.

IV. mesiac /13-16 týždeň/: Nová poradňa /tlak, moč, hmotnosť/ a opakované vyšetrenie na chromozómové anomálie. Podľa výsledku a Vášho veku sa testy môžu doplniť o test na trizomiu, genetickú konzultáciu prípadne odber plodovej vody po 17 týždni.

V. mesiac /17-20 týždeň/: Vykonáva sa skríningový ultrazvuk plodu, poradňa /tlak, moč, hmotnosť/. Po 19-20 týždni už začínate cítiť pohyby plodu.

VI.mesiac /21-24 týždeň/: 1x v mesiaci poradňa /tlak, moč, hmotnosť/, aktivita plodu

VII.mesiac /25-28 týždeň/: Vykonáva sa test na riziko záťaži cukrom, 1x v mesiaci poradňa /tlak, moč, hmotnosť/,aktivita plodu, v 28 týždni vyšetrenie protilátok u ženy s Rh negatívnou krvnou skupinou.

VIII.mesiac /29-32 týždeň/: Absolvujete ďalší ultrazvukový skríning, 2x v mesiaci poradňa /tlak, moč, hmotnosť/,aktivita plodu, funkčné vyšetrenie placenty v 32 týždni u rizikových pacientok.

IX.mesiac /33-36 týždeň/: 2x v mesiaci sa robí poradňa /tlak, moč, hmotnosť/, aktivita plodu,v 32 týždni vyšetrenie protilátok u ženy s Rh negatívnou krvnou skupinou. Od 34 týždňa nastupujete na materskú dovolenku ak pracujete. V 35 týždni sa odoberá ster z pošvy na baktérie.

X.mesiac /37-40 týždeň/: Každý týždeň sa vykonáva poradňa /tlak, moč, hmotnosť/, funkčné vyšetrenie placenty /monitor plodu, prietoky pupočníkom, množstvo plodovej vody. V 38 týždni sa odhaduje hmotnosť plodu.

Ak neporodíte v stanovenom termíne po termíne sa pôrod vyvoláva.